Iranian Islamic Architecture

پیرامون معماری ایرانی اسلامی

آشنایی با مجموعه کتاب های "گنج نامه"

یکی از مجلدات گنج نامه

 ویراستار: کامبیز حاجی قاسمی- تهران-  سازمان میراث فرهنگی کشور

این مجموعۀ نفیس گامی است بلند در جهت معرفی آثار ناشناخته یا کمتر شناخته شدۀ معماری ایران که در پرتو کوشش­های محققانۀ اساتید و متخصصان معماری کشورمان در طی حدود سه دهه فراهم آمده است. مجلدات گنجنامه ترتیبی موضوعی دارند و تقزیباً تمامی انواع بناها را دربرمی­گیرند، از جمله خانه­های سنتی در شهرهای مختلف ، مساجد، امامزاده ها و مقابر، بناهای بازار، مدارس، کاروانسرا، حمام­ها، کاخ­ها و باغ­ها.

تاکنون (خرداد 89) 13 مجلد از 20 مجلد مجموعۀ گنجنامه (خانه­های کاشان، مساجد اصفهان، بناهای مذهبی تهران، خانه­های اصفهان و . . .) به زیور طبع آراسته شده ­است که برخی از آنها کمیاب شده است و 3 مجلد نیز در دست چاپ می­باشد. علاوه بر تصاویر رنگی بناها و برشهای افقی و عمودی و تصاویر سه بُعدی آنها، ویژگی­های هر بنا به زبانهای فارسی و انگلیسی بیان شده است که معرفی بناهای تاریخی کشورمان را در فراسوی مرزها آسان­تر می­گرداند.

"گنج نامه" به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز انتخاب شده است.

  در باره مؤلف کتاب:

آقای مهندس کامبیز حاجی قاسمی (رئيس مركز اسناد و تحقيقات دانشکده معماری و شهرسازی  دانشگاه شهید بهشتی)، ویراستاری کتاب «گنجنامه» را به عهده داشته است.
مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در سال 1360 تأسیس شد و آیین نامه آن در سال 1362 به تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی رسید. از اهداف این مرکز انجام تحقیقات مستمر بنیادین جهت ایجاد بستر لازم برای پژوهش در زمینه های معماری، شهر سازی و هنر بخصوص در فرهنگ اسلامی است. این مرکز امروزه یکی از مراجع مهم و شناخته شده اسناد و اطلاعات مربوط به معماری و شهرسازی دورۀ اسلامی ایران در کشور تلقی می شود.

مهندس كامبيز حاجي قاسمي
k-hajighassemi@sbu.ac.ir

مهندس كامبيز حاجي قاسمي

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:45  توسط م.نجفی  |